top of page

Fotografické soutěže - pro a proti, jak si vybrat a jejich přínos pro fotografa

Updated: Jun 30


Ahoj všem nadšeným fotografům a fotografkám! Dnes se podíváme na téma, které může být pro mnohé opravdu zajímavé a užitečné - Fotografické soutěže. Je to skvělý způsob, jak ukázat svou práci světu, získat cennou zpětnou vazbu a možná dokonce i vyhrát nějaké ceny. Ale jsou tu také určité nevýhody, na které je dobré myslet. Pojďme se na to podívat blíže. Řeknu ti, jak jsem začínala já, a co si o soutěžích myslím.

Pro a Proti

Pro:

 • Zviditelnění: Účast v soutěži ti může přinést skvělou publicitu. Tvé fotografie se dostanou před oči lidí, kteří by je jinak možná nikdy neviděli.

 • Networking: Mnohé soutěže přitahují profesionály a amatéry z celého světa. Je to skvělá příležitost, jak navázat nové kontakty.

 • Zpětná vazba: Některé soutěže nabízejí zpětnou vazbu od porotců, což může být cenné pro další růst a rozvoj.

 • Motivace a inspirace: Soutěže mohou být skvělou motivací k tomu, abys se snažil dosáhnout co nejlepší kvality ve své práci.

 • Ceny a uznání: Vítězství nebo umístění na předních příčkách může přinést finanční odměny, vybavení nebo další ceny. Navíc uznání od odborné poroty je velkou poctou.

 • Portfolio: Úspěšná účast v soutěžích může být skvělým doplňkem portfolia fotografa.

Má první soutěž? Na tu nezapomenu: Moscow International Photo Awards v roce 2017 - zlato v kategorii Advertising-Travel/Tourism. Přiznám se, že jsem poslala pouze jednu sérii (2 fotografie jako celek) a tahle cena mě tedy hodně potěšila. Stálo to za těch 15 dolarů? Jednoznačně ano. Motivovalo mě to, abych se dále věnovala fotografii a zlepšovala se. Je to jedna z těch soutěží, do kterých se již nepřihlašuji. Řeknu pak k tomu něco víc.

Proti:

 • Poplatky za účast: Mnoho soutěží vyžaduje vstupní poplatky, což může být finančně náročné, zejména pro začínající fotografy. Je důležité zvážit, zda je investice opravdu stojí za to.

 • Čas a úsilí: Příprava a selekce fotografií může být časově náročná. Také musíš počítat s časem stráveným čekáním na výsledky.

 • Právní otázky: Některé soutěže mohou mít podmínky, které umožňují pořadatelům používat fotografie bez další kompenzace nebo mohou mít složitá pravidla týkající se autorských práv.

 • Subjektivnost hodnocení: Výsledky soutěží jsou často subjektivní a závisí na vkusu porotců, což může být frustrující.

 • Konkurenční tlak: Vysoká konkurence může vést ke stresu a tlaku, což nemusí být pro každého fotografa příjemné.

 • Nezaručený úspěch: I při vynaložení velkého úsilí není úspěch v soutěži zaručen, což může být demotivující.

 • Využití fotografií: Některé soutěže mohou vyžadovat exkluzivní práva na použití fotografií, což může omezit další možnosti fotografa s daným snímkem.

Placené vs. Neplacené Soutěže

Volba mezi placenými a neplacenými soutěžemi závisí na individuálních cílech a finančních možnostech fotografa. Placené soutěže mohou nabídnout větší prestiž a lepší ceny, ale přicházejí s finanční zátěží. Neplacené soutěže jsou dostupnější a podporují širší spektrum talentů, ale mohou mít nižší organizační úroveň a ceny.


Placené Soutěže:

Placené fotografické soutěže mají několik výhod a nevýhod. Mezi hlavní výhody patří vyšší prestiž, protože často přitahují zkušenější a profesionální fotografy. Díky vyšším příjmům z poplatků mohou pořadatelé najmout renomované porotce, kteří poskytují kvalitnější zpětnou vazbu. Placené soutěže také nabízejí atraktivnější ceny, jako jsou peněžité odměny, vybavení nebo stipendia, a mohou investovat do lepší organizace soutěže, což zajišťuje hladký průběh a férové hodnocení. Na druhé straně, nevýhodou je finanční zátěž, která může být pro začínající nebo amatérské fotografy náročná. Některé soutěže mohou být zaměřené spíše na zisk než na podporu umělců, což může snížit jejich hodnotu. Vyšší vstupné může odradit talentované fotografy s nižšími finančními prostředky, čímž se omezí rozmanitost soutěžících. Navíc existuje riziko podvodů, kdy mohou být některé placené soutěže zaměřené jen na vydělávání peněz z poplatků, aniž by poskytly skutečné ocenění a uznání.


Neplacené Soutěže:

Neplacené fotografické soutěže mají také své pro a proti. Výhodou je širší dostupnost, protože bez vstupného jsou tyto soutěže dostupné pro všechny fotografy, bez ohledu na jejich finanční situaci. Díky absenci poplatků mohou přilákat širší spektrum talentů, což zvyšuje rozmanitost a kvalitu soutěžních prací. Fotografové nemusí investovat žádné finanční prostředky, takže neriskují ztrátu peněz, a tyto soutěže často podporují rovné příležitosti pro všechny účastníky, což může být motivující pro začínající fotografy. Nevýhodou je, že neplacené soutěže mohou být považovány za méně prestižní a profesionální. Bez vstupného se může do soutěže přihlásit více lidí, což zvyšuje konkurenci a snižuje šance na výhru.

MIFA (Moscow), TIFA (Tokyo), BIFA (Budapest) Awards jsou placené soutěže, které s časem přidaly mnoho kategorií a fotografií. Možná je na tom i něco pravdy, že tyto soutěže primárně chtějí jen vydělat peníze, protože téměř každý, kdo zaplatí vstupné za určitý počet přihlášených fotek, obdrží "čestné uznání". Pokud se cítíš na to, zkus to, ale doporučuji přihlásit jen jednu fotku - tu nejlepší, kterou máš - a uvidíš, jak to dopadne. Většina soutěží má sekci jak pro amatéry, tak pro profesionály.


Jestě zpátky k té motivaci - rok 2018 mi přinesl publicitu na světové úrovni právě v dvou neplacených soutěžích, téměř ve stejnou dobu.

V soutěži Smithsonian jsem se dostala do finále se svým tuleňem (z 60 fotek vybraných ze

48 000 přihlášených z 155 zemí). Moje fotografie byla publikována v Newsweek Polska, také online po celém světě a dokonce i na Slovensku, i když tam ani neuvedli, že jsem Slovenka.

V Sony World Photography Award jsem získala Národní cenu Slovenska v roce 2018. Fotografie Matterhornu byla vystavena v Londýně a následně publikována v magazínu Focus v Německu a na mnoha portálech online.

Jak si vybrat správnou soutěž

Zvaž své cíle: Chceš získat zpětnou vazbu, výhru nebo chces svou praci jenom zviditelnit? Podle toho vyber soutěž

Prozkoumej reputaci: Zjisti si, kdo soutěž organizuje, kdo jsou porotci a jaké jsou podmínky. Podívej se na předchozí vítěze

Přečti si podmínky: Ujisti se, že rozumíš všem podmínkám včetně těch týkajících se autorských práv a eventuálních poplatků


Kvalitní soutěže vyžadují předložení fotografií ve velkém rozlišení a formátu RAW. Podmínky jsou velmi přísné, pokud jde o kvalitu a úpravy, a jakékoliv porušení těchto pravidel může vést k diskvalifikaci z finále.


Jestli jsem zažila zklamání? Samozřejmě. V soutěži Siena Photo Awards jsem se dostala do finále. Je to jedna z prestižních soutěží a být ve finále je opravdu úžasné, protože konkurence je velmi silná a fotografie jsou opravdu špičkové. Podmínky jsem si sice přečetla, ale zjevně jsem si nedala dost pozor. Přihlásila jsem fotografii z Islandu, dostala se do finále a když jsem poslala RAW soubor, neprošel kontrolou. Fotografie měla být zaostřena pouze v jedné rovině, a já měla na třech, což pravidla neakceptovala. Diskvalifikace. Byla jsem zklamaná a hodně mě to mrzelo. Je důležité pečlivě si prostudovat podmínky soutěže a v případě nejasností si nechat vše vysvětlit. Podmínky se totiž mohou měnit z roka na rok.


FEP Awards je jedna z nejprestižnějších soutěží pro profesionály v Evropě. V době AI si také vyžádaly originální RAW snímky. Čekala jsem v napětí a byla jsem velice ráda, že vše prošlo.

Pro zviditelnění je dobrá i minisoutěž BBC - In pictures, kde mají každý týden jinou téma a můžeš nahrát tři fotografie zdarma. Pokud jsou vybrány, budou publikovány online na stránkách BBC News.

Nedávno si vybrali mou fotografii Prahy na téma Věže:


Jak přistupovat k selekci fotografií

Originalita: Vybírej fotografie, které jsou něčím výjimečné a odlišují se od ostatních.

Technická kvalita: Ujisti se, aby tvé fotografie byly technicky dokonalé - správná expozice, ostrost, kompozice.

Emocionální nabití: Fotografie by měla vyvolat emoce a zaujmout na první pohled.

Soulad s tématem: Přesně dodržuj zadané téma soutěže.

Co může být přínosem pro fotografa

Účast v soutěži tě může inspirovat k vytvoření nových a lepších fotografií, a i když nevyhraješ, rozšíříš si své portfolio. Konkurence tě může motivovat k zlepšování dovedností a úspěch může přilákat pozornost potenciálních klientů nebo ti může někdo nabídnout spolupráci.


Červená plachetnice z Grónska vyhrála v soutěžích a byla také vystavena na veletrhu Photokina v Německu - dokonce ji ukradli - dodnes se tomu směju, je to v podstatě pocta, znamená to, že se někomu hodně líbila!. V Německu si ji všimla kurátorka z Adobe a uzavřeli jsme spolupráci.


Několikrát jsem byla i díky soutěžím publikována za honorár v magazínech Canon UK a Digital Photographer, kde jsem pak měla možnost i psát články.


V roce 2022 jsem se dostala do finále na IAPY- International Astronomy Photographer of the Year.

Fotografie byla publikována v knize a také vystavena v Londýně v National Maritime Museum. Díky výstavě mě oslovila jedna firma a zakoupila komerční licenci.


Na FEP Awards 2024 jsem již třetím rokem byla na stupních vítězů a vyhrála bronz v kategorii Krajina, čímž jsem reprezentovala Českou republiku na ceremoniálu v Norsku. Není to snadné v takové konkurenci, a proto jsem velmi ráda a hrdá na svůj úspěch.Díky FEP Awards mě oslovila profesionální asociace fotografů ze Švédska, abych se stala součástí jejich týmu mezinárodních porotců. Pro fotografa je to další významný krok, kdy může hodnotit práce jiných profesionálů. Je to neskutečná pocta a už se těším na soutěžní snímky.


Aktuálně se účastním hlavně neplacených soutěží:

 • FEP Awards - Jako členka APF ČR (Asociace Profesionálních Fotografů ČR) mám 3 fotografie zdarma, za další se platí.

 • Sony World Photography Awards - Velká Británie - první 3 přihlášené fotografie jsou zdarma.

 • Smithsonian Photo Awards - V USA je soutěž zdarma a je zde velké množství přihlášených fotek.

 • Siena Photo Awards - První fotografie je zdarma.

 • BBC - Fotografie poskytuji v malém rozlišení a publikace mě těší.

 • ND Awards a FAPA (Fine Art Photo Awards) - Účastním se jen občas, pokud mám pocit, že má má fotografie konkurenční potenciál, a když mám nějaké koruny navíc.

 • Platformy Photocrowd a Viewbug. Přes Photocrowd jsem byla publikována v britských časopisech a na Viewbug jsem již několikrát vyhrála - místo ceny mi z USA zaslali finanční částku. Vůbec to není špatné :). Mám tam přes 20 000 sledujících a obě platformy jsou v limitované verzi bez poplatku.

Kde najít soutěže

Některé jsem již zmínila v blogu, jiné najdeš zde nebo na těchto webových stránkách:

Můžeš si vybírat podle žánru, placené/neplacené účasti, ocenění i datumu uzávěrky. Až uvidíš ten nespočet soutěží, pochopíš, že si musíš pečlivě vybírat.

Fotosoutěže existují i u nás v ČR, například Czech Nature Photo nebo CEWE.

Na závěr

Fotografické soutěže mohou být skvělou příležitostí k osobnímu i profesionálnímu růstu. Stačí si jen vybrat tu správnou, pečlivě připravit své fotografie a dát do toho vše, co umíš. Nenech se unést a neposílej fotografie úplně všude. Vyber si pečlivě a nedovol, aby tě okrádali. Ať už vyhraješ nebo ne, vždycky se jedná o cennou zkušenost.


Ještě na závěr: Veliké díky patří VFFOTO za jejich kvalitní filtry - bez kterých by mnohé výherní fotografie ani nevznikly. Jak se fotí s filtry a více se dozvíte z dalších blogů, které slibuji, že budu pravidelně publikovat :)


Pokud se věnuješ krajinářské fotografii a zajímá tě zpětná vazba na tvé portfolio nebo ohledně soutěží, můžeme se setkat na Portfolio Review, zatím pouze v Praze, ale plánuji také online variantu.


Každopádně podle mě soutěže mají určitě význam v životě fotografa a pokud se na to cítíš, určitě to zkus! Takže hodně štěstí a mnoho skvělých snímků!


Moje oceněné a publikované fotografie najdeš zde: https://www.epicbyerika.com/bio


Pokud tě článek zaujal, budu ráda za sdílení.


Erika

32 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page