top of page

Nature First

Updated: Aug 17, 2022


S radosťou oznamujem, že som sa stala regionálnou Ambasádorkou Nature First.


Rozhodla som sa pripojiť k tejto iniciatíve v snahe povzbudiť miestnych fotografov, aby dodržiavali a praktizovali princípy Nature First tým, že uprednostnia blaho prírody pred fotografovaním.


Aliancia Nature First je postavená na súbore základných princípov s cieľom pomôcť vzdelávať a viesť profesionálnych aj rekreačných fotografov zodpovednému vzťahu k prírode.

Zdanlivo neškodné činy môžu mať závažné následky. Napríklad postaviť si stan pri jazere alebo na poli poľných kvetov kvôli foteniu sa nemusí zdať ako veľký problém, no takéto aktivity môžu mať kaskádu negatívnych dopadov. Ostatní návštevníci urobia to isté, a môžu zničiť miesta, ktoré sú nevyhnutným biotopom pre voľne žijúce živočíchy, alebo natrvalo eliminujú schopnosť vegetácie rásť v oblastiach s vysokou návštevnosťou.


Zdieľanie informácií o konkrétnej polohe môže mať pre dané miesto tiež negatívny dopad. Akonáhle je miesto fotogenické, stáva sa magnetom pre fotografov a pre širokú verejnosť. Mnoho prírodných miest jednoducho nemôže prežiť výrazný nárast návštevnosti. Udržiavanie týchto oblastí mimo radaru je najlepší spôsob, ako ich chrániť.

Je to len niekoľko z mnohých príkladov.


Ak súhlasíš s uvedenými princípmi, veľmi rada ťa privítam v našej komunite. Je jedno či fotíš foťákom, telefónom alebo dronom.


Žiješ v Českej republike alebo na Slovensku? Napíš mi na erika@naturefirst.org a ja ťa pozvem do skupiny. Čoskoro začnem s budovaním tímu a aktivitami a budem ich zverejňovať na svojom webe, sociálnych sieťach a posielať v emailoch.


bottom of page